Хто має вивозити будівельне сміття у дворі

Хто має вивозити будівельне сміття у дворі

Поширена проблема у новобудовах і не тільки — будівельне сміття у дворі і навіть у під’їзді, яке ніхто не вивозить. А чия це власне зона відповідальності? Пояснює «Офіс трансформації».

Я плачу за вивіз сміття. За ремонтне теж?

Ті, хто має звичку уважно вивчати комунальні платіжки, знає, що вивезення побутових відходів входить до складу послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (управління багатоквартирним будинком). І вивіз будівельного сміття теж?  Наша головна зброя у боротьбі за наші права — закон. Що є у нашому арсеналі у випадку з вивезенням сміття:  
 1.  Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 № 417-VIII;
 2.  Закон України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР;
 3.  Правила утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Державного комітету з питань житлово-комунального законодавства від 17.05.2005 № 76;
 4.  Правила надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712;
 5.  Правила надання послуг з поводження з побутовими відходами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070;
 6.  Договір про утримання будинків і споруд та прибудинкових територій або Договір про управління багатоквартирним будинком.
  Із Закону України «Про відходи» випливає, що ремонтні відходи входять до переліку побутових. З Постанови Кабінету Міністрів — що взагалі є ремонтними відходами. Якщо коротко:   

«Ремонтні відходи — залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, що утворилися під час проведення у житловому будинку, окремій квартирі, будинку громадського призначення капітального та поточного ремонту, перепланування, переобладнання, прибудови тощо».

  Отже, якщо ви уклали договір з ОСББ, ЖЕКом чи управляючою компанією і сплачуєте за послуги з утримання багатоквартирного будинку (або управління багатокварним будинком), то ви вже заплатили за вивіз будівельного сміття. 

Будівельне сміття не вивозять: що робити

Іноді процес вивозу будівельного сміття затягується. Причина — це вимагає від управляючої компанії додаткових дій. Машина, яка регулярно вивозить інше сміття, не може «прихопити» ремонтне. Ані баки, ані підйомник у цих машинах на таке не розраховані. Тому без «чарівного пенделя» тут не обійтися. Юристи «Офісу трансформації» підготували для вас алгоритм дій і зразки заяв.  
 1. Готуємо письмову заяву (повідомлення) до управителя будинку щодо неналежного виконання ним своїх зобов’язань за договором. Завантажити зразок заяви.
 2. Подаємо заяву керівництву управителя будинку. Якщо не можете подати особисто, направте рекомендованою поштою (цінним листом з описом вкладення).
 3. Управитель будинку зобов’язаний розглянути заяву та протягом однієї доби направити представника для перевірки якості надання послуги та оформлення акта-претензії (за зразком). Акт складається співвласником (тобто власником однієї з квартир будинку) та управителем або його представником.
 4. Якщо представник управителя не з’явиться або відмовиться підписувати акт-претензію, його можуть підписати три співвласники. Мораль: об’єднуйтеся із сусідами.
 5. Оформлений акт претензію, так само як і заяву до цього, віддаємо управителю особисто або направляємо рекомендованою поштою (цінним листом з описом вкладення);
 6. В управителя є 5 робочих днів на те, щоб вирішити питання: наприклад, зробити перерахунок суми у платіжці, адже послуги надали не в повному обсязі. Якщо управитель з претензіями не згоден, він має це письмово обґрунтувати протягом тих самих п’яти робочих днів. Якщо жодної відповіді протягом цього часу не буде — претензії співвласника вважаються визнаними.
  Додатково на будь-якому з цих етапів залишайте скарги за номером 1551 (Контактний центр міста Києва) стосовно неналежного виконання договору з обслуговування багатоквартирного будинку. 

Яке покарання передбачено

Штрафи за порушення правил поводження з відходами на всіх етапах — від збору, сортування і до зберігання, оброблення, утилізації та захоронення — прописані у статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.  
Суть порушення Суми штрафів для
Фізичних осіб, грн Юридичних осіб, грн
Несвоєчасне вивезення матеріалів, будівельних відходів та сміття від розбирання будівель та споруд 340-1360 850-1700
Викидання через вікна, з балконів будівельних відходів та сміття 340-1360 850-1700
Захаращення та несвоєчасне прибирання території від побутового, будівельного сміття та відходів виробництва, снігу, криги, піску, скошеної трави, листя, деревини, гілля, винесення транспортними засобами на дорогу ґрунту, піску чи інших залишків будматеріалів, мийка автомобілів у не відведених місцях. 340-1360 850-1700
Складання на прибудинкових територіях будівельних відходів та сміття, товару та вільної тари 340-1360 850-1700
Відсутність договору на вивіз сміття 340-1360 850-1700
Відсутність договору на захоронення сміття 340-1360 850-1700
  Висновок простий: уважно вивчайте власні платіжки та договори, які укладаєте, знайте свої права і мотивуйте інших виконувати роботу, за яку ви їм заплатили. 
Повернутися назад

  Вкажіть Ваш E-mail, щоб отримувати найактуальнішу інформацію: