Що робити з покинутим авто у дворі

Що робити з покинутим авто у дворі

Кожен хоче паркувати своє авто якомога ближче до будинку. Ідеально — у дворі. Але є проблема: у дворах українських багатоповерхівок бракує паркомісць. А тут ще й якась покинута автівка займає місце, заважає іншим і створює гнітюче враження. «Офіс трансформації» розповідає, що робити з покинутим авто у дворі.   Чому людям взагалі є діло до чужого авто, яке роками не виїжджає з двору? Найчастіше тому, що цей автомобіль займає дорогоцінне паркомісце, якого так бракує тим, хто користується автомобілем постійно. Але є і менш меркантильні причини позбутися автомотлоху: машина припаркована з порушеннями і реально заважає пішоходам та іншим автомобілістам; є підозра, що автомобіль у розшуку, або якщо його невикористовують не за призначенням: наприклад, як місце для зберігання «закладок». Траплялися у Києві і випадки, коли покинуті авто вибухали, тому це вже питання не власного комфорту, а безпеки.    Розберемо кілька ситуацій і варіанти їхнього вирішення.  

Ситуація 1. Власник живе у цьому ж дворі. Але йому байдуже

Може бути так, що покинута машина не «нічийна»: це іржавий жигуль діда Колі з третього поверху. Своїм ходом цей автомотлох вже нікуди не зрушить, а власнику у дворі аж ніяк не заважає. Стоїть собі і стоїть, нагадує про молодість. І можливо, сусід і сам не проти здихатися цього автомобіля, просто не хоче цим займатися. Тоді можна йому допомогти. Усе, що потрібно — техпаспорт на авто та згода на його вивезення. Тоді можна викликати евакуатор і відправити автомобіль на розборку або на металобрухт. Без техпаспорту і згоди власника евакуатор автомобіль не забере. А заодно можна розповісти сусіду, як безкоштовно списати автомобіль. Можливо, це допоможе йому отримати субсидію і додатково мотивує позбутися мотлоху у дворі. До речі, за металобрухт надається плата, тож це може бути аргументом для переконання власника. Послуги евакуатора також можна оплатити з цих коштів.   

Ситуація 2. Евакуація покинутого авто

Часто власник покинутої автівки невідомий: просто одного дня вона з’явилася у дворі і так там і залишається. На жаль, якщо таке авто не порушує правил паркування, позбутися його буде вкрай складно.    Можна спробувати визнати автомобіль знахідкою. Для цього необхідно встановити, що автомобіль є безхазяйним, а для початку — спробувати віднайти власника автомобіля і переконатися, що він невідомий.  
 1. Звертаємося до Сервісного центру МВС із запитом про надання відомостей із єдиного державного реєстру транспортних засобів. Це можливо зробити як у письмовій формі, так і онлайн. Детальніше про письмові звернення читайте за посиланням. Зверніть увагу, що подібний запит є платним: 73,08 грн за паперовий та 54,82 грн за електронний. Для встановлення власника необхідно знати VIN номер авто. Його можливо безкоштовно дізнатися на сайті https://policy-web.mtsbu.ua/, ввівши номер авто, або прочитати на двигуні автомобіля.
 2. Якщо на ваш запит МВС надало відповідь, що власник невідомий, вказане авто може вважатися безхазяйною річчю та знахідкою. Воно передається на зберігання Національній поліції, про що робиться оголошення в друкованих ЗМІ.
 3. Цікаво, що буде з автомобілем далі? Якщо протягом шести місяців від дня опублікування цього оголошення власник або інша особа, яка має право вимагати повернення транспортного засобу, не будуть виявлені або вони не заявлять про свої права на транспортний засіб, Національна поліція має право продати його, а суму виторгу внести на спеціальний рахунок у банку. Якщо протягом трьох років колишній власник транспортного засобу не вимагатиме передання йому суми виторгу, ця сума переходить у власність територіальної громади, на території якої було знайдено транспортний засіб.
  Тож, якщо допомогти прибрати авто зі свого двору, можна ще й допомогти своїй територіальній громаді! Звучить дуже обнадійливо, але є одна проблема: дискусійним є питання, хто ж має передати знайдений автомобіль Національній поліції.    Раніше ці функції належали КП «Київдорсервіс»: у статуті КП було вказано, що до його функцій входить транспортування, зберігання, утилізація відповідно до законодавства покинутого та безхазяйного автотранспорту.   Наразі жодне з КП Києва не мають аналогічних повноважень. В утвоереному на основі «Київдорсервісу» КП «Центр організації дорожнього руху» статутом передбачені повноваження щодо «здійснення діяльності, пов'язаної з паркуванням транспортних засобів». Проте ця функція доволі абстрактно сформульована.    Сфера організації дорожнього руху віднесена до компетенції Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Здійснити передачу безхазяйного автомобіля повинен Департамент через одне із комунальних підприємств, що входять до сфери його управління.    Відповідно, для евакуації покинутого авто необхідно звертатися до Департаменту. На жаль, Департамент дещо хибно розуміє природу безхазяйного автомобіля, його юридичний статус, а також свої повноваження. Про це свідчить відповідь Департаменту за підписом заступника Директора Д.Рахматуліна від 9.06.2020   Можна звернутися до Департаменту з позовною заявою, проте це кошти (908 грн судового збору) та час.    Успішні прецеденти були, щоправда, ще до реорганізації КП «Київдорсервіс» був судовий прецедент від 27 травня 2011 року у справі № 2-2021/11. Тоді Дніпровський районний суд м. Києва зобов’язав Київдорсервіс евакуювати покинуте авто, а відділ ДАІ Дніпровського РУ ГУ МВС України в м. Києві прийняти  його на зберігання.    Зараз структура повноважень органів місцевого самоврядування інша, але все ще може слугувати орієнтиром для дій. Замість КП «Київдорсервісу» та відділу ДАІ Дніпровського РУ ГУ МВС відповідачами мають бути Департамент та Національна поліція.

Ситуація 3. Евакуація авто у зв’язку із порушенням правил паркування

Може бути так, що авто порушує правила паркування. До кого звертатися? Не до поліції, як ви могли подумати, а до інспекторів з паркування.   Для початку перевіримо, чи є для евакуації достатньо підстав. Інспектори заберуть з вашого двору ненависне авто, якщо його:
 • поставлено на проїзній частині у два і більше рядів;
 • розташовано у заборонених Правилами дорожнього руху місцях зупинки або стоянки, а саме:
  • на залізничних переїздах;
  • на трамвайних коліях;
  • на естакадах, мостах, шляхопроводах і під ними, у тунелях;
  • на пішохідних переходах і ближче 10 метрів до них з обох боків, крім випадків зупинки для надання переваги в русі;
  • на перехрестях та ближче 10 метрів від краю перехрещуваної проїзної частини за відсутності на ній пішохідного переходу, за винятком зупинки для надання переваги в русі та зупинки проти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга;
  • на проїзній частині, де відстань між суцільною лінією розмітки чи протилежним краєм проїзної частини і транспортним засобом, що зупинився, менше 3 метрів;
  • ближче 30 метрів від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а за їх відсутності - ближче 30 метрів від дорожнього знака такої зупинки з обох боків;
  • ближче 10 метрів від позначеного місця виконання дорожніх робіт і в зоні їх виконання;
  • у місцях, де буде неможливим зустрічний роз’їзд або об’їзд транспортного засобу, що зупинився;
  • ближче 10 метрів від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду;
 • своїм розташуванням робить неможливим рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, у тому числі осіб з інвалідністю на спеціальних засобах пересування та пішоходів із дитячими колясками;
 • розташовано на виділеній смузі для руху громадського маршрутного транспорту;
 • розташовано на позначеній відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою велодоріжці;
 • перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого технологічного комунального транспорту у разі запровадження надзвичайного стану або у разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації;
 • порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що він блокує проїзд по двох або більше смугах руху.
  Звісно, жодних шансів, що у вашому дворі проходить залізнична колія, але деякі з цих підстав цілком реальні у дворі житлового будинку.    У такому випадку потрібно звернутися із заявою до Управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). У заяві необхідно зазначити дату, час, місце, номер неправильно припаркованого автомобіля, обрати суть правопорушення (із зазначених вище) та вказати ваші контактні дані. До звернення варто додати декілька фотографій, на яких буде видно номер автомобіля, місце паркування і все, що наочно продемонструє, що авто припарковане невірно. Шаблон заяви для вас підготували юристи «Офісу трансформації», завантажте його за посиланням   На жаль, таке звернення, відповідно до Закону України «Про звернення громадян» можуть розглядати до 30 днів, тож варто запастися терпінням.    Отже, прибрати покинуте авто з двору складно, але можливо. І щиро радимо вам все-таки знайти час та натхнення на цю справу. Ці маленькі перемоги у власних дворах і будинках — цеглини у розбудові громадянського суспільства.
Повернутися назад

  Вкажіть Ваш E-mail, щоб отримувати найактуальнішу інформацію: