Офіс Трансформації разом з громадою зупинили ймовірне незаконне будівництво і розробляють стратегію збереження Голосіївської Вежі

Між ГО “Голосіївський шлях” та Офісом Трансформації Максима Бахматова був підписаний Меморандум про співпрацю в Проєкті “Голосіївська вежа. Третя домінанта”.

Неподалік Голосіївської водонапірної вежі забудовник ТОВ “Голосіївські вежі” має намір звести житловий комплекс (по вул. Горіхуватський шлях, 11) незважаючи на ймовірні порушення при виділенні земельної ділянки, а також є потенційна загроза знесення самої вежі, яка завдяки Департаменту охорони культурної спадщини КМДА (ДОКС) та тиску громади стала об’єктом культурної спадщини Києва.

70-річна Голосіївська вежа є третьою домінантою (споруда, яка є панівною і підпорядковує собі інші частини ансамблю, до складу якого вона належить) Києва. Це цінний зразок промислової архітектури середини ХХ ст. Аналогічна вежа є на території ВДНГ, яка вже давно охороняється як об’єкт культурної спадщини міста.

Громада виступає проти будівництва по сусідству з територіями природно-заповідного фонду та знесення Вежі. 

Розпочате будівництво було зупинено, через низку таких факторів:

 • внесення Вежі до списку об’єктів культурної спадщини Києва 13 лютого 2023.
 • ділянка, на якій розташована Голосіївська вежа, межує з територіями НПП “Голосіївський”, які входять до природно-заповідного фонду – використання таких території обмежується природоохоронним законодавством.
 • Будь-які незаконні дії з будівництва чи реконструкції можуть призвести до загрози руйнування Вежі та несе ризик знищення частини природоохоронної території та може перетворити ділянку в небезпечну в т.ч. завдяки зсувонебезпечному потенціалу.
 • Будь-яке навантаження на ділянку Голосіївської Вежі може негативно вплинути на саму Вежу, на сусідні будинки, які знаходяться в потенційно аварійному стані на території НПП “Голосіївський”.

Спільне завдання громади Києва – зберегти Голосіївську Вежу та забезпечити ревіталізацію її простору в законних рамках. Про це заявив Лідер Офісу Трансформації Максим Бахматов під час спільної зустрічі за участі активістів (Варвара Боброва (ГО “Голосіївський шлях”)), власника ТОВ “Голосіївські вежі” Ростислав Коробка (суборендар даної земельної ділянки у ТОВ МЖК “Оболонь”)), архітекторки Анни Кирій та адвокатка Офісу Трансформації Наталія Гнатуш.

Бахматов наголосив на неможливості продовження будівництва, у випадку виявлення незаконних процедур, а також, що будь-які дії з Вежею можна здійснювати лише за погодженням з її власником – Міністерством освіти та науки та за чітко встановленою процедурою.

Учасники зустрічі особливо зазначили на таких аспектах:

 • затягування з питанням передачі ділянки Вежі до території НПП “Голосіївський”.
 • Вежа – на балансі у Націона́льного університе́ту біоресу́рсів і природокористува́ння Украї́ни (НУБІП) та є державною власністю, а сама ділянка є комунальним майном з підозрою на незаконне формування самої ділянки.
 • термін оренди земельної ділянки, на якій планується зводити ЖК, сплив у січні 2023 року – тобто у Забудовника немає законних підстав на сьогодні виконувати будь-які дії на земельній ділянці.
 • Київміськрада затягує прийняття рішення по поновлення договору оренди.
 • при видачі забудовнику Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки (МУО) не було враховано те, що на ній знаходиться Вежа
 • охоронна зона НПП “Голосіївський” складає не менше 200 метрів, Голосіївська вежа також має свою охоронну зону. Ці норми не дотримуються при плануванні будівництва
 • загроза зсуву ґрунтів внаслідок навантаження від зведення нових будівель
 • загроза руйнації сусіднього будинку по вул. Горіхуватський шлях, 9, який перебуває в аварійному стані.
 • затягування процесу укладання охоронного договору між НУБІП та ДОКС, консервування Вежі тощо.
 • побутово-соціальна інфраструктура даного мікрорайону не враховує появи нових забудов (магазини, школи, садочки та паркінги)
 • збільшення інфраструктури та заселення забудови дасть  антропогенне навантаження, яке буде прискорювати знищення живої та неживої природи НПП “Голосіївський”. Деякі види тварин Голосіївського лісу потребують дотримання режиму тиші протягом певного періоду, що буде неможливим при веденні будівництва та заселені забудови по сусідству. 

Максим Бахматов наголосив на неможливості будівництва, у разі, якщо стануть відомі факти незаконних дій. А також зазначив на необхідності прорахунку економічної доцільності реконструкції Вежі.

Варвара Боброва (ГО «Голосіївський шлях»), яка має довіреність на представництво інтересів 100 мешканців квартир, зазначила, що спроби розпочати забудову були ще у 2004 році, але через спротив громади попередній забудовник ТОВ «МЖК Оболонь» припинив роботи. Вона застерегла від повторення можливих прикладів, коли забудовники здійснювали ремонт, який тільки погіршували стан будинку буд. 9 по вул. Горіхуватський шлях.

Архітектурно-проєктна група Анни Кирій працює над передпроєктними пропозиціями пристосування Голосіївської вежі та має позитивний досвід співпраці з ТОВ “Голосіївські вежі” при зведенні ЖК в Броварах та смт. Глеваха.  До неї забудовник звернувся при виникненні низького рівня довіри від мешканців Голосіївського району, зокрема, мешканців буд. 9 по вул. Горіхуватський шлях. Вона наголосила на необхідності пошуку можливих варіантів згоди між забудовником і мешканцями потенційно аварійного будинку, який розташований поруч з ділянкою.

Також вона зазначила на необхідності проведення геодезичного моніторингу аварійного будинку та наголосила на планах забудовника замінити старі труби та прокласти теплотрасу, що зменшить тепловтрати будинку. 

Пані Кирій зазначила, що вони завершують передпроектні пропозиції і будівництво буде призупинено.

Власник компанії забудовника – Ростислав Коробка зазначає, що до моменту узгодження позицій з громадою будівництво не буде продовжено, при тому забудовник має всі необхідні документи на будівництво, справно платить орендну плату. При цьому він навів приклад поодиноких звернень мешканців сусіднього будинку з пропозиціями зупинити спротив в обмін на отримання квартири в новому ЖК.

Він нагадав, що вежа не експлуатувалась 20 років, має нульову балансову вартість, перебуває в аварійному стані та не експлуатується. Сама ділянка була в занедбаному стані. При цьому зазначає, що зацікавлений знайти законне рішення.

За словами адвокатки Наталії Гнатуш історія земельної ділянки під забудову та дії ТОВ «МЖК «Оболонь» не залишають можливості законного будівництва. Причинами цього є ймовірна незаконність передачі частини земельної ділянки, охоронної зони НПП “Голосіївський, відстань від якої має складати не менше 250 м, що ймовірно не дозволяє будувати на цій ділянці, територія охорони пам’ятки зазвичай скаладає 20 м. від периметра забудови, а для вежі це може бути її подвійна висота (За словами Анни Кирій забудова в 6 поверхів не буде перекривати основні кути сприйняття Вежі).

За інформацією Гнатуш у 2004 році від земельної ділянки, на якій розміщується вежа, без належного оформлення була відокремлена частина ділянки в 0,5268 га та, з можливими порушеннями законодавства, була та передана з державної у комунальну власність Київської міської ради. – “За всіма фактами дій неможна назвати передачу державної власності, а точніше її частки, в комунальну власність, законною”, – переконана Гнатуш.

Нагадаємо, Офіс Трансформації системно займається збереженням Голосіївського лісу, який є єдиним в Україні та одним з кількох у світі національних парків, повністю розташованих в межах мегаполісів. У рамках проєкту “Голосіївський ліс” ведеться робота над усуненням проблем локацій Голосіївського лісу, серед них:

 • алкобудки та незаконні МАФи на території лісу;
 • незаконні атракціони та примітивна зона відпочинку;
 • забруднення водойм хімічними скидами через що гинуть тварини, птахи та рослини;
 • розв’язання питань громадських вбиралень, закинутих будівель та недобудов;
 • захоплення території Голосіївського лісу капітальним незаконним будівництвом,
 • випадки утворення на території парку-пам’ятки об’єктів приватної власності.
Повернутися назад

  Вкажіть Ваш E-mail, щоб отримувати найактуальнішу інформацію: