Сусід курить у під’їзді: що робити?

Сусід курить у під’їзді: що робити?

Ми можемо старанно відбирати коло свого спілкування, формувати власну мильну бульбашку однодумців у соцмережах, але все одно не уникнемо спілкування з іншими, часто малоприємними нам людьми. І нам доведеться вчитися домовлятися і якось співіснувати.   Офіс Трансформації розповідатиме, як вирішувати наболілі побутові проблеми, використовуючи норми законодавства і здоровий глузд.    Одна з поширених причин конфліктів із сусідами у багатоквартирних будинках — використання МЗК (місць загального користування). Часто є уявлення, що спільне = моє, але немає такої ж спільної відповідальності і розуміння, як не зачіпати інтереси сусідів. Простий приклад: сусід, який не хоче курити у власній квартирі, виходить у під’їзд, чим створює незручності для інших мешканців будинку і що ще важливіше — порушує норми пожежної безпеки. Розбираємо усі способи вирішення ситуації.

Де не можна курити

Просити когось не курити у під’їзді — це прохання увійти у положення чи дотримуватися норм закону? Хороша новина: закон на вашій стороні. А саме Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».    Згідно зі статтею 13 цього закону, куріння заборонене:  
 • у ліфтах і таксофонах;
  • у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
  • у приміщеннях та на території навчальних закладів;
  • на дитячих майданчиках;
  • у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
 • у під’їздах житлових будинків;
 • у підземних переходах;
 • у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
 • у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
 • у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
 • у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
 • на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.
  Причому стосується це як тютюнових виробів, так і електронних сигарет та кальянів. 

Яке покарання за куріння в недозволеному місці

Поки людство не вигадало кращого способу дотримуватися норм закону, ніж покарання. У статті 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення сказано: «Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом,  тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.   Повторне протягом року вчинення порушення тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».   Перекладаємо людською мовою:   
Штраф, якщо спіймали вперше Якщо спіймали вдруге протягом року
від 51 до 170 грн від 170 до 340 грн

Куди звертатися, якщо сусід курить у під’їзді

Оптимальний спосіб вирішення ситуації — діалог. Здавалося б, елементарна порада, але дійсно трапляються випадки, коли люди вдаються до радикальних заходів, пропускаючи можливість вирішити усе мирним шляхом, зберігши добрі стосунки із сусідами. Варто спочатку ввічливо нагадати, що куріння у громадських місцях заборонене. Цілком можлива ситуація, що людина дійсно не розуміє, що під’їзд підпадає під це визначення.    Щоб заощадити свій час і не вступати у потенційно конфліктні бесіди, варто розклеїти повсюди у під’їзді оголошення або таблички про заборону куріння. Розмір потенційного штрафу теж можна відразу вказати у оголошенні (для переконливості пишіть про 340 гривень, а не про 51).   Якщо оголошення та усні зауваження не допомогли, можна переходити до залучення третіх сторін.

Хто притягає до відповідальності за куріння

Виписувати постанови за куріння в заборонених для цього місцях може поліція. 

Як правильно повідомити про правопорушення

Зрозуміло, що шанси, що поліція ходитиме з рейдом по багатоквартирних будинках і впіймає вашого сусіда на гарячому, близькі до нуля. Про порушення доведеться повідомити, а потім — зробити все, щоб вашу заяву прийняли і розглянули. Для цього варто дотриматися усіх бюрократичних нюансів і запастися терпінням.    Отже, алгоритм дій наступний:  
 1. Фіксуєте правопорушення. Якщо ви просто зателефонуєте до поліції, а потім скажете, що в запаху цигарок в під’їзді винен мешканець ось цієї квартири — на жаль, для штрафу цього буде замало: потрібні докази. Це можуть бути письмові свідчення свідків (скооперуйтеся з сусідами — такими ж борцями проти куріння) та/або відео, на якому чітко видно обличчя особи та місце, де вона курить.
 2. Складаєте заяву за шаблоном, який для вас підготували юристи Офісу Трансформації. Перед нею не встоїть навіть дуже прискіпливий бюрократ. 
 3. Подаєте заяву до дільничного. Дізнатися, хто ваш дільничний інспектор, можна онлайн. Якщо ви мешканець Києва, переходите у розділ «Ваш дільничний» на сайті Національної поліції Києва і шукаєте там свій район, а потім — свою адресу. Аналогічні розділи є на сайті кожного регіонального представництва поліції. Там ви дізнаєтеся, хто ваш дільничий офіцер, як він виглядає, його номер телефону і адресу, за якою можна звернутися особисто або надіслати письмове звернення. В умовах пандемії можете надіслати заяву листом Укрпоштою, але якщо відвідаєте дільничного на робочому місці, то це буде більш переконливо свідчити про серйозність ваших намірів. Обов’язково попросіть вхідний номер заяви. 
 4. Контролюйте подальший розгляд вашої справи. Усі ми працюємо краще, коли за результатами роботи стежать :) Спілкуйтеся з дільничним, нагадуйте про себе і свою проблему доти, доки її не буде вирішено. 
  Отже, куріння у під’їздах заборонене, і немає жодної причини терпіти незручності у власному будинку. Поважайте себе і мотивуйте інших дотримуватися закону.
Повернутися назад

  Вкажіть Ваш E-mail, щоб отримувати найактуальнішу інформацію: